Abel twój brat

Dramat poświęcony przemocy w szkole.


Reż. Janusz Nasfeter, Prod. Polska 1970;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 87 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Do szkoły przybywa nowy uczeń - Karol Matulak. Skrępowany nadmierną troskliwością matki, a zarazem samotny - pragnie wkupić się w nowe środowisko i zdobyć zaufanie najbliżej siedzących chłopców: Balona, Zagrajka, Bącały i Pacucha. Ta czwórka tworzy zwartą "paczkę" wiodącą prym w klasie. Delikatny, grzeczny, wrażliwy chłopiec nie potrafi dostosować się do łobuzerskiego i cwaniackiego fasonu "paczki". W szlachetnej naiwności popełnia wiele gaf, które narażają go na szykany ze strony chłopców. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udaje mu się zdobyć względy paczki. Uczestniczy we wspólnych zabawach i "drakach", uczy się zachowywać tak jak oni. Pewnego dnia zostaje zmuszony do pobicia małego chłopca.

 

Film jest ilustracją tego jak pod presją grupy rówieśniczej może dojść do mobbingu i wynikającej z tego tragedii. Film stawia rodziców przed ważnym pytaniem, jak sobie radzić w takiej sytuacji oraz ukazuje młodzieży, że jednak warto mieć swój własny kręgosłup moralny i kierować się sumieniem przed podejmowaniem decyzji.

Film zdobył liczne nagrody na festiwalach filmów dziecięcych i młodzieżowych.

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.