Awantura o Basię

Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego


Reż. Maria Kaniewska, Prod. Polska 1959;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 96 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Film według bestsellerowej powieści Kornela Makuszyńskiego, uhonorowany "Brązowym Lwem" na MFF dla Dzieci w Wenecji w 1960 roku, z doskonałą dziecięcą rolą czteroletniej wówczas Małgosi Piekarskiej.
Akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Matka kilkuletniej Basi ginie tragicznie pod kołami pociągu. Na chwilę przed śmiercią udaje się jej wyszeptać adres przyjaciółki, Stanisławy Olszańskiej, której chce powierzyć dziewczynkę. W międzyczasie opiekuje się nią małżeństwo doktora Budzisza, a na skutek zbiegu okoliczności rónież aktor Walicki oraz ekstrawagancki pisarz Olszowski. Basia szybko zdobywa ich serca i doprowadza do sytuacji, że nikt nie chce jej oddać.

Bystra pannica bawi się świetnie, ale pragnie mieć jeden dom i dwoje przybranych rodziców. I postanawia, że do tego doprowadzi. 
Film zdobył trzy nagrody na festiwalu w Wenecji i do dziś bawi i wzrusza publiczność w każdym wieku. (Na podstawie FilmPolski.pl)

  

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.