Bądź wielki przed Bogiem - cz.1: Młodość

Pierwsza część trzyczęściowego dokumentu poświęconego życiu i działalności o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela rodziny salwatoriańskiej, który poświęcił swoje życie, by każdy mógł poznać i pokochać Jezusa.

Cena 7.00zł
Czas trwania 39:12
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

W każdym stuleciu Bóg powołuje założycieli ruchów religijnych, którzy kontynuują zbawcze dzieło Jezusa. Augustyn, Benedykt, Franciszek, Dominik, Teresa z Avila i Ignacy z Loyoli to tylko kilku przywódców i założycieli zgromadzeń i ruchów religijnych, które pozwoliły Kościołowi przetrwać trudne czasy wyzwań i wstrząsów. Pełniąc swoją posługę, ludzie ci często poddawani byli wielkim próbom. Nie ustawali jednak w swoich wysiłkach, prowadzeni przez Ducha Świętego i przez ogromną miłość Bożą. Taki był również przypadek ojca Franciszka Jordana, założyciela salwatorianów i salwatorianek.


Jordan urodził się w burzliwej epoce dziewiętnastego wieku, kiedy Kościół europejski stanął wobec licznych sekula­ryzacyjnych i antyklerykalnych ruchów i rewolucji. Odpowiedzią Kościoła na tę sytuację było ustanowienie jego własnego ruchu, którego celem była praca apostolska: „aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17, 3). Dzieło to, które rozpoczęło swoją działalność jako Apostolskie Towarzystwo Nauczania i osta­tecz­nie przekształciło się w zgromadzenie salwatorianów, miało obejmować kapłanów, braci zakonnych, siostry zakonne i świeckich, którzy podejmowali wspólne działania, aby za pomocą wszystkich dróg i środków, które podpowiada im umi­ło­wanie Chrystusa, sprawić, że wszyscy ludzie poznają miłość Boskiego Zbawiciela.


[ks. Scott Jones SDS, 
ze wstępu do książki Ojciec Franciszek Jordan – Apostoł Boskiego Zbawiciela i założyciel salwatorianów]
  
 
Gurtweil, Waldshut-Tiengen, Konstancja, Fryburg, Rzym, Ziemia Święta, Taffers... – to niektóre z miejsc, w których ponad 100 lat temu żył Franciszek Jordan. Jego śladami podąża Joe Rodrigues SDS w filmie „Bądź wielki przed Bogiem”.
  
Dokument w trzech częściach: Młodość, Kapłaństwo i Dzieło życia, przybliża osobę o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela  rodziny  salwatoriańskiej, który  poświęcił  swoje  życie, by  każdy  mógł  poznać  i  pokochać  Jezusa.