Ballada o białej krowie

Zrozpaczona wdowa rozpoczyna walkę z państwową władzą i sądami...


(Ghasideyeh gave sefid) Reż. Maryam Moghadam, Behtash Sanaeeha, Prod. Iran/Francja 2020, Polskie napisy

Cena 9.99zł
Czas trwania 102 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Ballada o białej krowie uznany przez krytyków jednym z najlepszych filmów MFF w Berlinie to wstrząsająca opowieść o ludzkim dramacie i poszukiwaniu sprawiedliwości, tam, gdzie o nią wyjątkowo trudno. Reżyserski duet Behtash Saneeha i Maryam Moghaddam (wciela się też w rolę Miny) nawiązuje do najlepszych tradycji irańskiego kina, poprzez lokalną historię opowiadając o uniwersalnych, ponadczasowych wartościach.
 
Życie Miny naznaczyła wielka tragedia, jaką była śmierć jej męża. Codzienność kobiety staje na głowie, gdy się dowiaduje, że Babak został uwięziony, a w konsekwencji stracony za zbrodnię, której nie popełnił. Odpowiedzialne za tę feralną pomyłkę władze chcą zamieść sprawę pod dywan i obok przeprosin oferują bohaterce finansową rekompensatę.
 
Zrozpaczona Mina nie może pogodzić się z tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Rozpoczyna walkę z cynicznym systemem, dążąc do tego, by sprawiedliwość wyszła na jaw. Takie działania wymagają nie tylko siły i determinacji, ale także nakładów finansowych. Gdy sytuacja kobiety oraz jej córki ulega pogorszeniu, do drzwi Miny puka nieznajomy, który przekonuje, że chce spłacić zaciągnięty u jej męża dług.
 
Ostrożna początkowo kobieta z czasem nabiera zaufania do Rezy. Nie jest jednak świadoma prawdziwych motywacji, jakie stoją za jego zachowaniem.

Film dajemy do działu kontrowersji ponieważ ukazane w nim postawy moralne dotyczą świata islamskiego, mającego jakże inne spojrzenie na kwestie miłosierdzia, przebaczenia i sprawiedliwości...