Drzewo życia

Film-Arcydzieło, który szuka odpowiedzi na najważniejsze pytanie ludzkości: jaki jest sens życia? Duet najlepszych aktorów naszych czasów (Brad Pitt i Sean Penn) w filmie legendarnego twórcy kina Terrence’a Malicka.


(The Tree of Life), reż. Terrence Malick, prod. USA 2011, polski lektor

Cena 9.50zł
Czas trwania 133 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym miejscem. Jednak z biegiem czasu na tej idealnej rzeczywistości, która otacza chłopców, zaczynają pojawiać się pierwsze poważne rysy: takie jak choroba, cierpienie i śmierć. Chłopak zaczyna swoją drogę wiodącą ku dorosłości i przekonuje się, że w miejsce sielanki i beztroski przyjdzie mu zmierzyć się z labiryntem dorosłego życia. Jack staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Po latach, jako ceniony architekt, spojrzy wstecz, próbując odbudować nieco utraconą relację z ojcem. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni, do miejsc, w których nie był jeszcze nikt.

  

„Drzewo życia” stanowi poetycką metaforę lub nawet filozoficzny esej z elementami kina fantasy. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał Terrence Malick, znany ze swoich metafizycznych rozważań filmowych, a pracę nad filmem rozpoczął w 1978 roku. Pełna zaburzeń chronologicznych fabuła to nie tylko historia pojedynczego człowieka, ale i pewna analiza rzeczywistości, w której wzrasta: świata a nawet wszechświata. Film jednych zachwyci rozmachem realizacyjnym, pięknymi zdjęciami i mistrzowskim aktorstwem, innych będzie drażnił brakiem ciągu przyczynowo-skutkowego i kaznodziejskim tonem Mallicka. Z pewnością jednak warto zainteresować się tą propozycją filmową.