Historia żółtej ciżemki

Ekranizacja popularnej swego czasu powieści dla dzieci i młodzieży


Reż. Sylwester Chęciński, Prod. Polska 1961;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 82 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Ekranizacja popularnej swego czasu powieści dla młodzieży. Poprzez historię utalentowanego, wiejskiego chłopca terminującego u samego Wita Stwosza poznajemy dzieje powstania ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie. Film nagrodzono Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 r. "Historia żółtej ciżemki" była również ekranowym debiutem 11-letniego wówczas Marka Kondrata, grającego rolę Wawrzka.

 

W czasie prac konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza zostaje znaleziona mała, żółta ciżemka. Aby się dowiedzieć, skąd się tam wzięła, trzeba się cofnąć o kilka wieków.

Wawrzek, chłopiec ze wsi Poręba, od najmłodszych lat wykazuje talent artystyczny. Jego marzeniem jest zostać uczniem samego Wita Stwosza i rzeźbić jak on figury w drewnie. Po długiej wędrówce Wawrzek dociera wreszcie do Krakowa, gdzie najpierw musi stawić czoło zbójowi zwanemu Czarnym Rafałem. Wkrótce chłopiec dostaje się do pracowni mistrza. Dzięki zdolnościom i wytrwałej pracy zostaje dopuszczony do pomocy przy tworzeniu ołtarza.
Pewnego dnia do pracowni przybywa król ze swoim dworem i ofiarowuje Wawrzkowi parę pięknych, żółtych ciżemek. Chłopiec jest przejęty i wzruszony. Wieloletnia praca nad ołtarzem dobiega końca, ale w dniu odsłonięcia dzieła okazuje się, że jeden z apostołów nie ma pastorału. Czy Wawrzek uratuje sytuację?  (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

  

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.