Lalka

Adaptacja słynnej powieści Bolesława Prusa po cyfrowym remasteringu do HD.


Reż. Wojciech Jerzy Has, Prod. Polska 1968;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 153 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Lalka" to film z 1968 roku w reżyserii Jerzego Hasa, będący adaptacją słynnej powieści Bolesława Prusa. Jest to jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina, które odzwierciedla społeczeństwo i problemy tamtej epoki.
Adaptacja powieści Bolesława Prusa. Historia zamożnego kupca warszawskiego Stanisława Wokulskiego i jego miłości do pięknej, lecz zubożałej arystokratki Izabeli Łęckiej. Temu niszczącemu uczuciu Wokulski podporządkowuje swoje interesy, wchodzi w niekorzystne dla siebie układy z rodzinami arystokratycznymi, chcąc w pośredni sposób pomóc ukochanej. Lekceważy uwagi i rady swego przyjaciela i współpracownika Ignacego Rzeckiego i daje się zwodzić Izabeli.

 
“Lalka” jest przede wszystkim historią kariery człowieka, który wydobywa się z dołów społecznych i który, blisko kresu swej wspinaczki, napotyka przeszkodę nie do pokonania - bariery konwenansu, snobizmu i przesądów. 
Lalka", piękna, chwilami bardzo malarska, oddaje wiernie klimat epoki, jej rodzajowość, typy ludzkie, specyficzny koloryt i wdzięk. Duża w tym zasługa Hasowskiej fascynacji kulturą secesyjną, "staroświeckością" fin de siecle'u. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl

 
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.