Noce i dnie

Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej, jedno z największych przedsięwzięć polskiej kinematografii


Reż. Jerzy Antczak,  Prod. Polska 1975;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 170 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Ekranizacja "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej to jedno z największych swego czasu przedsięwzięć polskiej kinematografii - przez trzy lata Jerzy Antczak pisał scenariusz, a realizacja trwała ponad dwa lata. W filmie udział wzięło kilkuset aktorów i tysiące statystów. Na terenie PGR-u Seroczyn koło Warszawy wybudowano Serbinów - dworek Niechciców, zabudowania gospodarcze, posadzono nawet trzysta starych wierzb i wykopano staw, a na wydzierżawionych gruntach powstały specjalne uprawy. Sceny rozgrywające się w Kalińcu nakręcono w Krakowie, w przeznaczonej do wyburzenia dawnej dzielnicy żydowskiej Stary Kazimierz.

 
 Akcja filmu toczy się w pierwszej połowie XX wieku i skupia się na historii rodziny Niechciców, mieszczańskiej rodziny z ziem polskich. Film pokazuje ich codzienne życie, zarówno wspaniałe chwile, jak i trudności, z jakimi się borykają. Oglądamy narodziny i śmierć, radości i smutki, miłości i zdrady.
Film zdobył liczne nagrody w Polsce i zagranicą, był również nominowany do Oskara. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

 
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.