Opadły liście z drzew

Jeden z najbardziej dojrzałych polskich dramatów wojennych.


Reż. Stanisław Różewicz, Prod. Polska 1975;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 98 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Scenariusz filmu napisał Stanisław Różewicz na podstawie opowiadań jego brata Tadeusza. "Opadły liście z drzew" to jeden z najbardziej dojrzałych polskich dramatów wojennych, uhonorowany Nagrodą Główną i nagrodą za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w roku 1975. W tej refleksyjnej, lirycznej, a jednocześnie surowej opowieści zawarta została niewyszukana fabuła.
Rok 1947. Dwudziestoletni Henryk jedzie pociągiem nad morze. W czasie podróży wracają w pamięci obrazy, ludzie i sytuacje przeżywane w ostatnim roku wojny. Dom, matka, siostra Zosia, warsztat mechaniczny, w którym terminował, koledzy z konspiracji, powszechni dzień okupacji, pełen niebezpieczeństw, zmuszający często do niełatwych decyzji i wyborów. Kilka wspomnień powraca ze szczególną wyrazistością: aresztowanie majstra w warsztacie przez gestapo, zdobywanie trucizny dla kolegi mającego wykonać trudne konspiracyjne zadanie, lęk Zosi przed grożącą w każdej chwili wpadką przy przewożeniu amunicji i gazetek, upokorzenia doznane od żandarmów.
“Opadły liście z drzew” to bardzo dojrzały film wojenny prezentujący pełne niebezpieczeństw życie partyzanta w czasie okupacji, z której wychodzi on naznaczony wielu tragicznymi doświadczeniami, ale czysty moralnie i zahartowany do dorosłego życia. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

 
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.

Szczegółowa analiza i recenzja filmu na stronie: kulturadobra.pl/opadly-liscie-z-drzew/