Paweł z Tarsu

„Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” to pierwszy całkowicie polski projekt filmowy o życiu człowieka, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji...
reż. Grzegorz Misiewicz, prod. Polska 2010

Cena 48.00zł
Czas trwania 6:00:00
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

„Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” to pierwszy całkowicie polski projekt filmowy o życiu człowieka, który wpłynął na oblicze naszej cywilizacji.

Film powstawał w 7 krajach (nie licząc Polski oczywiście), gdzie ekipa podążała śladem apostoła. Łączny czas trwania filmu to blisko 6 godzin, podzielonych na 6 odcinków. Film powstawał przez dwa lata ze względu na ogrom logistyczny przedsięwzięcia oraz liczne trudności produkcyjne.

 

Do filmu, w wydawnictwie DVD dołaczone są dodatki. W pakiecie znajduje się 6 płyt DVD (Wersja na DVD zawiera 12 krótszych odcinków po dwa odcinki na płycie oraz liczne dodatki, podział na krótsze odcinki umożliwia wykorzystanie filmów na katechezie) oraz siódma płyta z muzyką z filmu. W materiałach dodatkowych można znaleźć kalendarium zdarzeń z powiązanych dwóch odcinków a także fragmenty listów św. Pawła oraz za kulisowe materiały z komentarzem twórców.

***

Projekt zrealizowania nowego, innego filmu o Pawle zrodził się z inspiracji Rokiem Świętego Pawła, obchodzonym w Kościele Katolickim od czerwca 2008 do czerwca 2009. Była to znakomita okazja do podjęcia trudu przybliżenia tej znaczącej nie tylko dla ludzi wierzących postaci. Aby to uczynić w sposób nowatorski, film ma w swoim założeniu reporterską i w miarę możliwości dokumentalną rekonstrukcję wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności. Oznaczało to realizację zdjęć w Turcji, Izraelu, Grecji, Syrii, Rzymie, na Cyprze i na Malcie. 

Będziecie mogli nie tylko poznać postać naszego bohatera, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Wiele z tych miejsc ma ciągle wielką wartość turystyczną. Tego także będzie można doświadczyć poprzez ten film. Wszystko jest zrealizowane w dynamicznej i atrakcyjnej dla współczesnego widza konwencji.

Najbardziej istotnym celem filmu jest ukazanie postaci Pawła z Tarsu jako “pomostu” między chrześcijaństwem zrodzonym w łonie Judaizmu, a chrześcijaństwem otwartym na cały świat. Cel ten ma być osiągnięty nie poprzez zawiłe teologiczne dywagacje, ale poprzez podążanie szlakiem Pawła od jego miejsca urodzenia w Tarsie, poprzez kształcenie się w Jerozolimie, misyjną pracę w Azji i Europie, do jego męczeńskiej śmierci w Rzymie.

Chcemy Was zabrać  w osobistą podróż z Pawłem podążając jego życiowym szlakiem i mamy nadzieję, że każdy kto się w tę podroż wybierze odkryje coś więcej z tożsamości kultury ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa, a poznając jej wartości odkryje także coś dla siebie.
 
Grzegorz Misiewicz, reżyser