Paweł z Tarsu - odc. 3: Do Żydów i pogan

Rozpoczynamy tak zwaną pierwszą podróż misyjną Szawła. Wyrusza w nią wraz z Barnabą. Najpierw docierają na Cypr. Tam Szaweł przyjmuje imię Paweł i od tej pory staje się “motorem napędowym” działań misyjnych...

Cena 8.00zł
Czas trwania 51:42
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

ODCINEK 3 - Do Żydów i do Pogan

 
Rozpoczynamy tak zwaną pierwszą podróż misyjną Szawła. Wyrusza w nią wraz z Barnabą. Najpierw docierają na Cypr. Tam Szaweł przyjmuje imię Paweł i od tej pory staje się “motorem napędowym” działań misyjnych. Wraz z nim docieramy do Antalii w dzisiejszej południowej Turcji oraz odkrywamy pierwsze kościoły Anatolii, które zakładał w Antiochii Pizydyjskiej, Ikonium, Listrze i Derbe.
Większość z tych miejsc to starożytne ruiny nie przypominające nic ze świetności tamtych czasów. Lecz postać Pawła ożywia je jakby na nowo. Dotykamy także ważnego problemu współistnienia chrześcijan pochodzenia żydowskiego i chrześcijan z pogaństwa w pierwotnym Kościele. Postać Pawła odgrywa kluczową rolę w rozstrzygnięciu tej kwestii.

 

Wyruszamy z Pawłem na drugą wyprawę misyjną. Poznajemy kolejne Kościoły zakładane w Azji Mniejszej (na terenie dzisiejszej Turcji). Przechodzimy przez Bramę Cylicyjską, odwiedzamy ponownie Ikonium i Listrę. Odkrywamy Galację oraz Ankarę - współczesną stolicę Turcji, położoną w tej starożytnej krainie. Zaglądamy do Pergamonu, przywołując czasy świetności tego królestwa. W końcu docieramy w okolice starożytnej Troi. Tam w Aleksandrii Troas - kompletnie zagubionego portu nad morzem śródziemnym niedaleko hellaspontu - Paweł został wezwany do Macedonii. Zaczyna się ewangelizacja Europy.