Paweł z Tarsu - odc. 4: Nie przybyliśmy do was na próżno

Jesteśmy już w Europie. Działalność Pawła to początki chrześcijaństwa na tym kontynencie. Przemierzamy Macedonię poznając starożytne miasta...

Cena 8.00zł
Czas trwania 50:58
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

ODCINEK 4 - Nie przybyliśmy do was na próżno

 
Jesteśmy już w Europie. Działalność Pawła to początki chrześcijaństwa na tym kontynencie. Przemierzamy Macedonię poznając starożytne Filippi, współczesną Kavalę, grobowce królów w Vergina, Saloniki. Odkrywamy także miejsca gdzie Paweł zatrzymał się choćby na chwilę: Berea, Apolonia, Glyfada koło Aten. Każde z tych miejsc to kawałek historii kultury greckiej i zarazem początków cywilizacji europejskiej. W jej kontekst Paweł usiłował wpisać przesłanie Ewangelii zwracając się najpierw do żydów a potem z całą mocą także do Greków.

 
Przyglądamy się najważniejszym wydarzeniom w samym centrum starożytnej Grecji. Tu Paweł staje do dyskusji z filozofią i mitologią Greków, które wtedy były podstawą rozumienia świata. Czy głoszona Ewangelia została przyjęta? Na ile słowa Pawła przekonały mędrców ówczesnej Europy? Jakie były początki konfrontacji chrześcijaństwa z odwiecznie panującym systemem wartości? Te pytania rodziły się w Atenach. Ale odpowiedź na nie prędzej można było usłyszeć w pobliskim Koryncie znanym z rozpusty.