Polowanie

Trzymający w napięciu dramat społeczny z Madsem Mikkelsenem w roli głównej.
(Jagten) reż. Thomas Vinterberg, prod. Dania 2012, polski lektor

Cena 9.19zł
Czas trwania 111 min
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Mężczyzna oskarżony o molestowanie seksualne małej dziewczynki staje się obiektem nienawiści i "polowania" w duńskiej społeczności.

 

Kilkuletnia Klara w paru słowach zmienia życie Lucasa o 180 stopni. Ten dotychczas szanowany i lubiany sąsiad, dobry wychowawca przedszkolny, przyjaciel, ojciec staje się celem samosądu niewielkiej duńskiej społeczności. Lucas w jednym momencie traci wszystko: pracę, reputację, wielu przyjaciół, a także spokój i poczucie bezpieczeństwa – niejednokrotnie poniżany i napadany nie jest w stanie udowodnić swojej niewinności. Bo przecież jest winny...? Słowa dziewczynki nie budzą wątpliwości w przedszkolu, gdzie ich prawdziwość potwierdza rozmowa z psychologiem czy zatroskaną dyrektorką, rodzina Klary – choć trudno im uwierzyć, że bliski przyjaciel rodziny jest pedofilem – definitywnie odsuwa się od niego z nienawiścią, sąsiedzi nie zadają pytań: rzucają kamieniami, nie szczędzą ostrych słów czy rękoczynów.


Jaka jest prawda? Czy Lucas jest winny molestowania czy też nie? Zdaje się, że odpowiedź przestaje mieć znaczenie, bo jego życie już nigdy nie będzie takie samo.

 

Błyskotliwy thriller Thomasa Vinterberga, z poruszającą i zapadającą w pamięć rolą Madsa Mikkelsena był jedną z największych sensacji 65. edycji festiwalu filmowego w Cannes w 2012 roku, zdobywając trzy nagrody: za najlepszego aktora (dla Madsa Mikkelsena), od Jury Ekumenicznego oraz nagrodę Vulcan dla artysty technicznego za zdjęcia (Charlotte Bruus Christensen). 

 

"Polowanie" (oryg. Jagten) jest laureatem British Independent Film Award dla najlepszego filmu zagranicznego, Nagrody Publiczności MFF w Vancouver, był też nominowany do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

 

***

"Polowanie" nie jest filmem regilijnym, jednak porusza temat społeczny i aktualny.

 

Film uznajemy za kontrowersyjny, ponieważ przedstawiona sytuacja nie może być uznana za obowiązującą zawsze. Z historii wiemy, że oskarżenia mogą być słuszne i często są. Pedofilia jest czynem karalnym i nieakceptowalnym społecznie. Natomiast oskarżenie o molestowanie seksualne zawsze wymaga wnikliwej oceny, zbadania i wielkiej uważności. "Polowanie" przedstawia problem takiego oskarżenia z perspektywy oskarżonego. Pokazuje też, że pewne sytuacje mogą być splotem dziwnych okoliczności, dlatego lepiej nie bagatelizować, ale i nie wyrokować przedwcześnie. 

 

Przedstawiamy mądry obraz o współczesnych lękach i reakcjach społecznych. Mamy nadzieję, że wywoła on potrzebną dyskusję i sprowokuje do wielkowymiarowych przemyśleń.