Poszukiwany poszukiwana

Jeden z największych klasyków polskiej kinematografii, który z wyjątkowym humorem zachwyca do dziś.


Reż. Stanisław Bareja, rok prod. 1972;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 84 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Stanisław Maria Rochowicz (Wojciech Pokora), fajtłapowaty historyk sztuki, zostaje niesłusznie posądzony o kradzież obrazu. Domniemanemu złodziejowi grozi 5 lat więzienia. Zdesperowany postanawia ukrywać się w przebraniu kobiety, dopóki nie namaluje kopii zrabowanego płótna. Pozbawiony środków do życia musi na jakiś czas podjąć pracę, rzecz jasna jako kobieta. Zatrudnia się w charakterze pomocy domowej. Nie ma jednak szczęścia do chlebodawców: pierwszy chce wykorzystać go w nieprzyzwoity sposób, drudzy mają rozwydrzone dziecko, trzeci pędzi w łazience bimber, a czwarty to dyrektor głupek, za którego nasz bohater pisze artykuły. W końcu obraz odnajduje się, ale panu Stanisławowi, zaprawionemu już w "gosposiowaniu", trudno zrezygnować z lukratywnego zajęcia i wrócić na cienką, muzealną posadkę. 

 

Film Barei jest jednym z największych klasyków polskiej kinematografii, z wyjątkowym humorem, który wciąż zachwyca widzów do dziś. W rolach głównych występują wspaniali aktorzy, tacy jak: Wojciech Pokora, Wiesław Gołas, Jan Kobuszewski, Marek Walczewski, Bożena Dykiel czy Wiesław Michnikowski, którzy stworzyli niezapomniane postacie. Reżyser oraz Jacek Fedorowicz potraktowali zmiany miejsca pracy przez głównego bohatera jako doskonały pretekst do humorystycznego sportretowania różnych środowisk: od socjalistycznych "technokratów" począwszy, a na domorosłych bimbrownikach skończywszy. 
"Poszukiwany, poszukiwana" to film, który skłania do uśmiechu i pozytywnych emocji, ale jednocześnie porusza wiele tematów, które są wciąż aktualne. Reżyser Bareja ukazuje w nim problemy współczesnego człowieka, jak na przykład poszukiwanie miłości, trudności z komunikacją czy złożone relacje międzyludzkie.

 
Niepowtarzalny styl Barei oraz piękne zdjęcia i muzyka sprawiają, że film ten jest niezapomnianym dziełem, które cieszy się nieustającym powodzeniem wśród widzów. "Poszukiwany, poszukiwana" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników kina, którzy chcą się pośmiać i zrelaksować przy filmie pełnym humoru i pozytywnej energii (opis na podstawie FilmPolski.pl).

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.