Proxima

Historia Evy Green, astronautki, która musi wybierać między karierą kosmonautki a wychowaniem 7- letniej córki.
(Proxima), Reż. Alice Winocour, Prod. Francja/Niemcy 2019, Polski lektor

Cena 9.35zł
Czas trwania 103 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom, jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

 


Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima", jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

 

Film w reżyserii Alice Winocour (scenarzystki "Mustanga”), z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych - powstał w autentycznych lokacjach Gwiezdnego Miasteczka koło Moskwy, w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej i na terenie kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

***

 

Chociaż "Proxima" nie jest filmem religijnym i nie odnosi się do wartości chrześciajańskich to jednak ilustruje w ciekawy sposób ludzkie pragnienia, przekraczanie ograniczeń czy kwestie związane z rolami społecznymi. Jest to przede wszystkim ciekawy, psychologiczno-emocjonalny obraz człowieka wyruszającego w komos: nie człowieka odkrywcy i zdobywcy, ale człowieka, który rozdziera serce i staje w obliczu decyzji bardzo osobistych.