Prywatne śledztwo majora Zakirowa

Opowieść o majorze KGB, który odważył się w latach 90. na przekazanie Polsce akt sprawy katyńskiej.


Reż. Jarosław Mańka, Prod. Polska 2010. 

Cena 6.99zł
Czas trwania 16 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Major KGB Zakirov pierwszy raz o pomordowanych oficerach polskich w Katyniu usłyszał w połowie latach 80. Do dzisiaj nie potrafi powiedzieć, dlaczego akurat ta informacja tak bardzo go poruszyła. Słyszał komunikat radiowy, który winą za katyńską zbrodnię obarczał Niemców, ale jego uwagę zwrócił komentarz, iż o tę zbrodnię oskarżani byli także Rosjanie.
 
Postanowił sam dociec, jaka była prawda. Przez dłuższy czas skrzętnie zbierał informacje. Po czym wykorzystując legitymację majora KGB dotarł do "naocznych świadków" katyńskiej zbrodni. Na emerytowanych funkcjonariuszy NKWD, protoplastów KGB, legitymacja majora KGB była wystarczającym dowodem na to, iż ich zeznania trafią w jak najbardziej odpowiednie ręce. Nikt z nich nie przypuszczał, iż Oleg Zakirow działa na własną rękę, w tajemnicy przed swoimi przełożonymi w Smoleńsku.
  
Major Zakirov nie miał wtedy żadnych kontaktów z Polakami. Nie miał też pojęcia, iż sprawa katyńskiej zbrodni jest dla Polski tak ważna. Był sam i wydawało mu się, że tylko on jeden dochodzi do tego, jaka jest prawda...