Rejs

Kultowa komedia z czasów głębokiego PRL-u z bardzo specyficznym humorem.


Reż. Marek Piwowski, Prod. Polska 1970;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 66 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Ten film otacza legenda. Istnieje liczne grono jego wielbicieli, a nawet fan club, którego członkowie znają go niemal na pamięć, scena po scenie. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest chyba kilka. Po pierwsze, krytyka wszelkiego zniewolenia, na tyle zawoalowana, że mająca walor satyrycznego uogólnienia. Po drugie, trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń. Wreszcie, udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza czy Stanisława Tyma. Zresztą - jak twierdzą wielbiciele - tego filmu nie sposób opisać, trzeba go koniecznie obejrzeć - każdą minę, każdy grymas, sytuację po sytuacji, kadr po kadrze. Wszak jest to jedna z najinteligentniejszych polskich komedii.

 

Akcja filmu toczy się na pokładzie barki turystycznej, gdzie grupa ludzi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym wyrusza w rejs po Wiśle. W trakcie rejsu dochodzi do wielu sytuacji, które są zarówno zabawne, jak i absurdalne. Wśród turystów znajdują się m.in. dyrektor fabryki, robotnik, artystka estradowa i ksiądz, co powoduje wiele nieporozumień i konfliktów. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.

Film ten nie jest jakąś wartościową pozycją. Jest kultową komedią z czasów głębokiego PRL-u, którą zapewne wiele osób już oglądało ale wciąż chętnie do niej się wraca.