Sól ziemi

Nominowany do Oscara dokument pokazuje życie Sebastiao Salgado jednego z najsłynniejszych fotografów na świecie.
(Le sel de la terre) reż. Juliano Ribeiro Salgado, Wim Wenders, prod. Brazylia/Francja/Włochy 2014, polskie napisy

Cena 9.35zł
Czas trwania 110 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

„Sól ziemi” to wyjątkowy film dokumentalny, będący zapisem 40-letniej podróży Sebastiao Salgado, brazylijskiego fotografa. W czasie swoich wypraw w najdalsze zakątki świata, dokumentował najważniejsze wydarzenia na świecie. Osią zainteresowania był człowiek, a fotografie, kóre wykonał Salgado obnażają tak jasne, jak i ciemne strony człowieczeństwa. Wraz z żoną nadaje swojej pracy ramy tematyczne, tak by wykonywane fotografie stanowiły przemyślane opowieści: Migracje, Uchodźcy czy Uncertain Grace, Exodus, Gensis. W swoim najnowszym projekcie Salgado skupił się na pięknie Ziemi i tym, co go otacza każdego dnia. Jego głównym zainteresowaniem były tereny, które w żaden sposób nie zostały zmienione przez zachodnią cywilizację. W efekcie Lélia Deluiz Wanick Salgado i Sebastião Salgado założyli w 1998 roku Instytut Terra, który podejmuje prace na rzecz przywrócenia ekosystemu, produkuje sadzonki Lasu Atlantyckiego, realizuje programy pomocy środowiskowej, dba o edukację ekologiczną i stosowne badania naukowe. 

 

W filmie szczególne miejsce zajmują nie tylko wybitne fotografię, ale także opowieść, którą nosi w sobie fotograf – momentami przejmująca i smutna, a momentami pełna wdzięczności i nadziei.

 

„Sól ziemi” przedstawia życie i twórczość Sebastiao Salgado, który obecnie jest jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Wykonania filmu biograficznego podjął się jego syn: Juliano Ribeiro Salgado, oraz zaproszony do współpracy nieco później Wim Wenders.