Święta Franciszka Rzymianka

Historia św. Franciszki Rzymianki, mistyczki, założycielki Oblatek z Tor de' Specchi, patronki Rzymu, kierowców i wdów.
(Santa Francesca Romana) Reż. Fabio Carini, Prod. Włochy 2012, Polski lektor

Cena 7.99zł
Czas trwania 39 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Rzym XIV wiek. Święte Miasto znajduje się w materialnym i duchowym upadku, który grozi zniszczeniem go na zawsze. Jest to wiek przeniesienia papiestwa do Awinionu, krwawych walk między potężnymi rodzinami, głodu, koszmaru zarazy, niebezpieczeństwa ze strony obcych najeźdźców, Wielkiej Schizmy Zachodniej. 

 

 Wyczerpana tym wszystkim ludność liczy zaledwie dwadzieścia tysięcy mieszkańców. Samo miasto ma teraz wygląd wiejskiej wioski. Pod koniec tego wieku, w 1384 roku, urodziła się Francesca Bussa, przyszła święta Franciszka Rzymianka, obecnie współpatronka Rzymu. Co skłoniło całe miasto Rzym do jednogłośnego żądania, by została ogłoszona świętą dzień po jej śmierci? Dlaczego była znana, jako "Biedaczyna z Trastevere", mimo że była bogata? 

 

Dokument, oprócz rekonstrukcji momentów z życia Franciszki, dzięki wkładowi prof.Alessandry Bartolomei Romagnoli z Uniwersytetu Gregoriańskiego i największego włoskiego znawcy świętej Franciszki Rzymianki jak i o. Roberta Nardiniego z Kongregacji Benedyktynów z Monte Oliveto (Oliweci), zgromadzenia, którego Franciszka była „jednocześnie córką i matką”, rzuca światło na dramatyczny kontekst historyczny i wkład, jaki w życie Kościoła wniosła średniowieczna mistyka i proroctwa kobiet, które stawiają świętą Franciszkę Rzymiankę obok najsłynniejszych postaci swoich czasów jak Brygida Szwedzka i Katarzyna Sieneńska.