Święta Rodzina

Ponad trzygodzinne pasjonujące widowisko o Świętej Rodzinie z Nazaretu.
(La Sacra Famiglia) reż. Raffaele Mertes, prod. Włochy 2006, polski lektor

UWAGA: Cena za jedną część 6 zł, a cena za obie części 9 zł. 

Cena 9.00zł
Czas trwania 203 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Doskonały scenariusz, świetne aktorstwo i znakomite zdjęcia sprawiają, że ponad trzygodzinne widowisko Raffaele Mertesa o Świętej Rodzinie warto obejrzeć w rodzinnym gronie. Realizacja filmu o latach dzieciństwa Jezusa była zadaniem trudnym, bo niewiele wiemy o tym okresie Jego życia. Dlatego w filmie twórcy wykorzystali wątki znane nie tylko z Ewangelii i uzupełnili je własną fantazją.
Filmowy Józef, Maria i Jezus wiele zawdzięczają opowieściom zaczerpniętym z apokryfów. Znakomitą kreację w roli Matki Jezusa stworzyła Ana Caterina Morariu.

 

***

 

Zdecydowaliśmy się umieścić film ŚWIĘTA RODZINA (m.in. poprzez życzliwe sugestie Widzów Katoflixa) w dziale kontrowersje.

 

Wydaje się, że jest to jeden z wielu filmów katolickich o życiu Świętej Rodziny, ale... nie jest. To odważny obraz, który nieco odbiega od faktów z Ewangelii, ale przede wszystkich stara się przedstawić to, czego w Ewangelii próżno szukać. Relacje między ludźmi w czasach Jezusa, emocje towarzyszące ważnej misji powierzonej Maryi i Józefowi, być może pewne wątpliwości, bezsilność, smutki, tęsknoty... Nie polecamy oglądać filmu bez znajomości Ewangelii (zachęcamy, by do niej sięgnąć, by odświeżyć wiedzę) i proponujemy, by fabułę potraktować bardziej jako punkt do refleksji, do rozmyślania i medytacji nad ukrytym życiem w Nazarecie, czy nad prozą codzienności, której prawdopodobnie doświadczała rodzina Jezusa.

 

Interpretacja reżysera filmu to nie święty obrazek, ale próba ukazania zwyczajnego (w ludzkim wymiarze) życia rodziny Jezusa, z całym jej skomplikowaniem i wielowymiarowością. Nawet jeśli pewne sytuacje, sceny filmowe mogą nas oburzać to warto przypomnieć sobie postaci z rodowodu Jezusa, wymienione w 1. rozdziale Ewangelii św. Mateusza czy w 3. rozdziale Ewangelii wg św. Łukasza. Z pewnością życiorysy wymienionych osób zaskoczą niejednego.

 

Przyznajemy, że film Święta Rodzina może drażnić, ale podkreślamy, że nie jest to dokument historyczny, ale pewnego rodzaju fabularny eksperyment, który dobrze posłuży za punkt wyjścia do dyskusji, może zmusić do sięgnięcia do Ewangelii i zweryfikowania pewnych wydarzeń, czy wreszcie do medytacji osobistej i podjęcia głębszej refleksji o uniżeniu Boga, który zechciał stać się człowiekiem – a nawet stał się do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu.