Szwedzka teoria miłości

Dokument pokazuje konsekwencje kontrowersyjnej wizji społeczeństwa. 
(The Swedish Theory of Love) reż. Erik Gandini, prod. Szwecja 2015, polskie napisy

Cena 9.35zł
Czas trwania 76 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest Family of the Future, nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa.
  
Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Buduje świat przypominający dystopijne filmy science fiction, w którym kontakty ludzkie realizowane są za pośrednictwem organizacji społecznych, dominuje brak socjalizacji, ucieczka przed wszelkimi trudnościami, zanik umiejętności interakcji i niechęć do obcych. W dokumencie Erica Gandiniego pojawia się również Zygmunt Bauman, który dzieli się swoimi przemyśleniami na temat współczesnej Szwecji.
  

Przekaz filmu jest niezwykle mocny i dający do myślenia, a niektóre sceny (zwłaszcza w pierwszej części filmu) są zdecydowanie przeznaczone dla widza dorosłego, o mocnych nerwach.

Wydaje się, że Szwecja zapewnia swoim obywatelom rozwój osobisty, niezależność, dobrostan, bezpieczeństwo, komfort życia, a więc wszystko... oprócz umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu, zastanawia się w "Szwedzkiej teorii miłości", czy ceną za niezależnośc nie jest samotność? Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. XX w. realizuje wizję wolnych, równych i niezależnych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej? 

Film dla wielu może wydać sie kontrowersyjny, ale ogromną jego zaletą jest to, że pobudza do myślenia i dyskusji nad tym, jak wygląda i w jakim kierunku zmierza obecnie zachodnie społeczeństwo. Film na pewno nie pozwala przejść obok tych pytań obojętnie.