Uwolnij mnie

Wstrząsająca historia walki egzorcystów o każdą udręczoną duszę. 
(Liberami) Reż. Federica Di Giacomo, Prod. Włochy 2016, Polski lektor

Cena 10.00zł
Czas trwania 90 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

„Uwolnij mnie”, zwycięzca w konkursie „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji, jest fascynującym spojrzeniem na wysiłki kapłanów na Sycylii, próbujących nadążyć za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na egzorcyzmy kościelne.

Każdego roku we Włoszech, w Europie i na całym świecie coraz więcej osób twierdzi, że ich choroby są spowodowane demoniczną obecnością. Kościół katolicki reaguje na ten kryzys, coraz częściej mianując księży egzorcystów i organizując dla nich kursy szkoleniowe. Aby odpowiedzieć na rosnącą liczbę próśb o uwolnienie od zła, wszystkie francuskie diecezje powołały co najmniej jednego egzorcystę. W Hiszpanii archidiecezja Madrytu desperacko próbuje wypełnić siedem dodatkowych pozycji. Tylko w Rzymie i Mediolanie liczba egzorcystów wzrosła z sześciu do dwunastu, a Kościół powołał centrum telefoniczne do spraw nagłych wypadków. W Stanach Zjednoczonych liczba egzorcystów wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat dziesięciokrotnie, w Polsce jest ich ponad 150. 

Ojciec Cataldo jest weteranem, jednym z najchętniej odwiedzanych egzorcystów na Sycylii. W każdy wtorek wielu wierzących pojawia się na jego mszy uwolnienia, szukając lekarstwa na te dolegliwości, których nie da się wyjaśnić w sposób znany nauce. Gloria, Enrico, Anna i Giulia uczęszczają na msze Ojca Cataldo szukając lekarstwa na swoje choroby, które trudno nazwać i na które ciężko znaleźć odpowiedź. W jakim stopniu każdy z nas, człowiek wierzący czy nie, jest gotowy, aby obnażyć się przed innymi i ujawnić swoje cierpienie i odczuwany dyskomfort? I nawet gdyby w rzeczywistości był to sam Szatan, jakie cierpienie jesteśmy w stanie znieść, aby zostać "uwolnionym od zła"? „Uwolnij mnie” to opowieść o praktyce egzorcyzmów i ludzkich problemach życia codziennego: kontrasty między tradycjami antycznymi a nowoczesnymi nawykami, między sacrum i profanum, spotykają się w tym zdumiewającym dokumencie.