Wielka cisza

Tylko w nieskończonej ciszy, można zacząć słyszeć. Tylko tam, gdzie nie ma słów, można zacząć widzieć.
(Die Große Stille) Reż. Philip Gröning, Prod. Francja/Niemcy/Szwajcaria 2005, polski lektor. 

Cena 8.00zł
Czas trwania 162 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

"Wielka cisza" to jeden z największych filmowych fenomenów ostatnich lat - niezwykły zapis życia wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse położonego w Alpach Francuskich. To tam ukryci przed ludzkim wzrokiem mnisi z legendarnego zakonu kartuzów wiodą życie według starych rytuałów, z dala od cywilizacji.

 
"Wielka cisza" to surowy film, który w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Bez muzyki, jedynie z klasztornymi śpiewami, bez wywiadów, bez komentarzy, bez dodatkowych materiałów. Zmiany czasu, pór roku i wszystkie powtarzalne elementy dnia i modlitwy - ten film nie jest odwzorowaniem życia klasztornego, ale istotą tegoż życia. To film o świadomości, absolutnej obecności, o życiu ludzi, którzy w najczystszej formie poświęcili całe swoje życie Bogu. 

 
"Wielka cisza", kolejne dzieło reżysera nagradzanego za "L'amour, l'argent, l'amour" i "Die Terroristen!", to pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse, głównego klasztoru legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich.

 
Reżyser Philip Groning przez 19 lat starał się o zgodę na realizację filmu. Dostał ją jako pierwszy filmowiec w historii. Musiał jednak razem z mnichami doświadczyć pustelniczej egzystencji - tylko tak mógł zbliżyć się do ich świata. Powstał wyjątkowy film o ludziach, którzy w najczystszej formnie poświęcili całe swoje życie Bogu.