Wizyta w Muzeum w Oglęborku (cz.1)

Łukasz Wojtczak oprowadza po Pałacyku i eksponatach zgromadzonych w Oblęgorku...

Cena 120.00zł
Czas trwania 30 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Łukasz Wojtczak - kierownik Oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, popularnie zwanego Muzeum Henryka Sienkiewicza oprowadza Was nie tylko po Pałacyku i eksponatach zgromadzonych w Oblęgorku, ale także opowiada pasjonująco o życiu i twórczości wielkiego pisarza. 
  
Położony na skarpie pałacyk, wybudowany został w latach 1900-1902. Pisarz traktował go jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. 
Prasa rozpisywała się o czekającej Sienkiewicza wiejskiej idylli. Aby jeszcze dobitniej zaznaczyć własność, proponowano zmianę nazwy miejscowości na inną, zaczerpniętą z powieści jubilata, ale pisarz nie zgodził się na to, gdyż nazwę Oblęgorek uważał za staropolską i przez to piękną.