Zaćma

Czy przebaczenie ma swoje granice? Czy są winy, których przebaczyć się nie da?...
reż. Ryszard Bugajski, prod. Polska 2015

Cena 7.40zł
Czas trwania 110 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Nominowany do gdyńskich Złotych Lwów, najnowszy film Ryszarda Bugajskiego - twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: "Przesłuchanie" i "Układ zamknięty". W obsadzie znaleźli się Janusz Gajos, Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska i Marek Kalita. światowa premiera obrazu odbyła się w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zagranicznych krytyków filmowych z najbardziej prestiżowych magazynów, takich jak Variety i The Hollywood Reporter.

 

Druga połowa lat 50. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita) ubiega się Julia Brystygierowa, była szefowa owianego złą sławą Departamentu V. Eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa, zwana niegdyś "Krwawą Luną", słynęła z tego, że osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. W swoich donosach do NKWD nie oszczędzała również partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania z Wyszyńskim. Zanim jednak dojdzie do konfrontacji z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

 

Zaćma" to film  opowiadający o próbie przemiany jednej z najbardziej krwawych przedstawicielek reżimu komunistycznego w Polsce. Podobno pod koniec życia główna bohaterka filmu "Zaćma" przeszła duchową przemianę i zaczęła poszukiwania Boga. Być może przełomowym w jej życiu było spotkanie z kardynałem Wyszyńskim w zakładzie dla niewidomych dzieci w podwarszawskich Laskach.