Zaćma

Czy przebaczenie ma swoje granice? Czy są winy, których przebaczyć się nie da?...
Reż. Ryszard Bugajski, Prod. Polska 2015

Cena 7.40zł
Czas trwania 110 min.
 kategoria wiekowa
Zobacz film
Zobacz trailer

Nominowany do gdyńskich Złotych Lwów, najnowszy film Ryszarda Bugajskiego - twórcy wielokrotnie nagradzanych produkcji: "Przesłuchanie" i "Układ zamknięty". W obsadzie znaleźli się Janusz Gajos, Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska i Marek Kalita. światowa premiera obrazu odbyła się w ramach 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zagranicznych krytyków filmowych z najbardziej prestiżowych magazynów, takich jak Variety i The Hollywood Reporter.

 

Druga połowa lat 50. O prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita) ubiega się Julia Brystygierowa, była szefowa owianego złą sławą Departamentu V. Eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa, zwana niegdyś "Krwawą Luną", słynęła z tego, że osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. W swoich donosach do NKWD nie oszczędzała również partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, dąży do spotkania z Wyszyńskim. Zanim jednak dojdzie do konfrontacji z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

 

Zaćma" to film  opowiadający o próbie przemiany jednej z najbardziej krwawych przedstawicielek reżimu komunistycznego w Polsce. Podobno pod koniec życia główna bohaterka filmu "Zaćma" przeszła duchową przemianę i zaczęła poszukiwania Boga. Być może przełomowym w jej życiu było spotkanie z kardynałem Wyszyńskim w zakładzie dla niewidomych dzieci w podwarszawskich Laskach.