Bł. Jan Duns Szkot

Przepiękna opowieść o jednym z najważniejszych teologów średniowiecza


(Duns Scotus) Reż. Fernando Muraca, Prod. Włochy 2011, Polski lektor

Cena 9.99zł
Czas trwania 84 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Jan urodził się w 1265 r. w Szkocji, niedaleko miasteczka Duns dlatego później został nazywany - Jan Duns Szkot. Od dziecka marzył, aby zostać franciszkaninem. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu i po 11 latach otrzymał święcenia kapłańskie. Był bardzo zdolny, dlatego wysłano go na studia do Paryża, gdzie wkrótce sam zaczął nauczać. Najbardziej znanym wydarzeniem z jego życia była uniwersytecka debata z dominikanami, podczas której dowodził, że Maryja była Niepokalanie Poczęta. Jego tezy dały podwaliny pod ogłoszenie w 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP.

 

Jan Duns Szkot zmarł w 1308 r. Miał zaledwie 43 lata. Zapamiętano go jako tego, który głosił przewagę miłości nad wiedzą i wiary nad rozumem. Kościół wspomina go 8 listopada.
„Błogosławiony Jan Duns Szkot” nie jest filmem łatwym. Warto podejść do niego ze świeżym umysłem, bo reżyser wiele miejsca poświęcił wspomnianej rozprawie z dominikanami, będącej prawdziwą intelektualną rozkoszą. Mimo to spodoba się nie tylko miłośnikom filozofii. Nawet zwykły zjadacz chleba może i powinien z niego bardzo dużo skorzystać.