Ewa chce spać

Komedia pomyłek z gwiazdami kina czasów PRL-u...


Reż. Tadeusz Chmielewski, Prod. Polska 1957;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 95 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Niezwykle udany debiut reżyserski Tadeusza Chmielewskiego krytycy przyjęli bardzo serdecznie, wróżąc autorowi wspaniałą przyszłość. I nie pomylili się - Tadeusz Chmielewski zrealizował później jeszcze kilka niezwykle popularnych komedii: "Gdzie jest generał...", "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Wiosna, panie sierżancie". 

"Ewa chce spać" to także pierwszy film siedemnastoletniej Barbary Kwiatkowskiej. Rolę tę otrzymała w wyniku konkursu, do którego zgłosiły się tysiące dziewcząt z całej Polski. 

 

Utrzymana w konwencji podwórkowej ballady komedia satyryczna. Perypetie szlachetnej i naiwnie prostodusznej dziewczyny bezskutecznie poszukującej noclegu w nierealnym mieście głupoty i występku. Młoda dziewczyna przyjeżdża w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego do miasta, lecz woźny nie wpuszcza jej do internatu. Ewa przez całą noc nie może znaleźć noclegu. Poznaje sympatycznego policjanta, Piotra (wspaniała rola Stanisława Mikulskiego, znanego z roli Hansa Klossa), wplątana zostaje w przedziwne, na pół realne, na pół fantastyczne zdarzenia, których bohaterami są niezwykli policjanci, złodzieje i karawaniarze. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

  
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.