Gniazdo

Opowieść o początkach państwowości polskiej 


Reż. Jan Rybkowski, Prod. Polska 1974;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 96 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Cedynia, noc przed bitwą, którą nazajutrz mają stoczyć wojowie Mieszka I z oddziałami margrabiego Hodona. Ciężko chory, majaczący w gorączce książę Mieszko, wspomina swą drogę do władzy... Dowiadujemy się, jak podporządkowuje sobie książąt plemiennych i rozprawia się z niezadowolonymi z jego rządów buntownikami. 
Mieszko pragnie zjednoczyć plemiona słowiańskie, rozszerzyć granice swego państwa i wprowadzić je na arenę państw liczących się w ówczesnym świecie. Jedyna droga do tego celu prowadziła przez przyjęcie chrztu i sojusze z sąsiadami i cesarzem. Mieszko żeni się z księżniczką czeską Dobrawą, córką Bolesława Okrutnego, z którego poręczenia przyjmuje chrzest. Połączony sojuszem z czeskim księciem, Mieszko staje się również - jako chrześcijański władca - przyjacielem cesarza Ottona, który przyjmuje go na swym dworze, jako równorzędnego monarchę. Wiele kłopotów ma jednak Mieszko ze swymi zachodnimi sąsiadami. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

  

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.