Kazimierz Wielki

Bbiograficzny film historyczny o jednym z największych władców Polski.


Reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, Prod. Polska 1975, ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 154 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Jesienią niewielki orszak zmierza do Krakowa, przewożąc rannego króla, który odniósł obrażenia podczas polowania. W drodze do miasta stary Kazimierz wspomina wydarzenia ze swego życia, od ślubu piętnastoletniego królewicza Kazimierza z Aldoną, córką wielkiego księcia litewskiego, po konflikty polityczne i rodzinne tragedie.
Następca tronu, Kazimierz, przebywając na Węgrzech, spotyka się z rodziną, lecz jego romans z jedną z dworek prowadzi do tragedii, kiedy ojciec ukochanej rani królową. W odwecie cała rodzina oprawcy ginie, co budzi gniew Łokietka.
Podczas bitwy w Płowcach Grzegorz Topór nakłania Kazimierza do opuszczenia pola, dbając o przyszłość tronu. Następnie uciekają do Krakowa. Łokietek, umierając, przekazuje synowi ostatnie wskazówki co do umocnienia państwa.
Koronacja Kazimierza przynosi decyzję o przedłużeniu rozejmu z Zakonem. Król, dążąc do wzmocnienia państwa, podejmuje decyzje strategiczne, mediuje między innymi władcami, umacnia zamek w Wieliczce i buduje zamki. Jednak problemy z sukcesją, plaga dżumy i napaści Tatarów nękają kraj. Dodatkowo musi mierzyć się z konfliktami wewnątrz kraju.
Film "Kazimierz Wielki" był monumentalnym przedsięwzięciem, angażując setki aktorów i rekwizytów, oraz kręcony na wielu lokalizacjach, oddających atmosferę XIV wieku.

Na podstawie opisu z FilmPolski.pl

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu kultury opartej o katolickie wartości: prawdę, dobro i piękno.