Król sokołów

Familijna, baśniowa opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem...


Reż. Vaclav Vorlíček, Prod. Polska/Francja/Węgry/Czechy/Słowacja 2000;  ©WFDiF - polski dubbing

Cena 14.92zł
Czas trwania 96 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Dwunastoletni Tomasz mieszka w lesie z ojcem, dziadkiem i siostrą Agatą. Tomasz zna język zwierząt i ptaków i opiekuje się końmi Baladora, pana na pobliskim zamku. Kiedy umiera ojciec Tomasza, dziadek zabiera chłopca do zamku, gdzie po raz pierwszy styka się z niesprawiedliwością. Tomaszowi udaje się zyskać przyjaźń i dowiedzieć się o intrydze, dzięki której musiał on i jego przyjaciele opuścić zamek. Czy uda mu się udaremnić plany niecnego sokolnika i uratować losy niesłusznie oskarżonych przyjaciół.

 

W tej historii są postaci szlachetne i nikczemnicy, zaś intrygi i bójki przeplatają się z wystawnymi ucztami i hucznymi zabawami. A pod błękitnym niebem, na którym za dnia niemal zawsze świeci słońce, ponad malowniczymi lasami i górskimi szczytami szybuje wspaniały ptak ze złotym herbem - niemal mityczny sokół królewski. Baśń? Tak! I to - mimo użycia w realizacji technik komputerowych - baśń tradycyjna, która mogłaby zaczynać się od słów: "Za górami, za lasami..." albo: "Dawno, dawno temu..."

 

Reżyser "Króla sokołów", Vaclav Vorliček, jest jednym z najsłynniejszych filmowców czeskich. Uchodzi za specjalistę od komedii i baśni. W pamięci widzów zapisał się m.in. takimi filmami jak "Trzy orzeszki dla kopciuszka", "Dziewczyna na miotle", "Jak się budzi królewny" i "Rumburak" oraz cieszącym się zawrotnym powodzeniem serialem "Arabelę" oraz "Latający Czestimir". Król sokołów to ostatni film tego reżysera, jako że artysta zmarł kilka tygodni po jego realizacji. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl)

  

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.