Krzyżacy

Legendarna ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Jeden z najsłynniejszych polskich filmów.


Reż. Aleksander Ford, Prod. Polska 1960;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 166 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

"Krzyżacy" to film wojenny z 1960 roku, wyreżyserowany przez Aleksandra Forda na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Polsce i opowiada o konflikcie między dwiema cywilizacjami i kulturami, tj. szlachectwem polskim, a zakonem krzyżackim.
W tej przeprowadzonej z rozmachem ekranizacji na pierwszy plan wysunięto losy Juranda ze Spychowa, zdradziecko atakowanego przez Krzyżaków, którym przewodzi okrutny komtur Zygfryd de Lowe. Równolegle poprowadzono wątek romansowy między Zbyszkiem, Danuśką i Jagienką. Punkt kulminacyjny stanowi finałowa bitwa pod Grunwaldem. Losy bohaterów splatają się w dramatyczny sposób, a ich walka o wolność i sprawiedliwość jest epicką opowieścią o miłości, honorze i odwadze.

 
"Krzyżacy" to film, który na przestrzeni lat stał się jednym z klasycznych dzieł polskiej kinematografii. Reżyser Aleksander Ford wspaniale oddał ducha epoki oraz klimat średniowiecza, dzięki czemu film jest wiernym odwzorowaniem tamtych czasów. Prapremiera "Krzyżaków" odbyła się 15 lipca 1960, dokładnie w 550. rocznicę bitwy grunwaldzkiej. Dotrzymanie tego terminu miało wymowę niemal symboliczną. O tym, jak bardzo starano się go nie przekroczyć, świadczy fakt, że od powzięcia pomysłu o ekranizacji sienkiewiczowskiej powieści do uroczystej premiery upłynęło zaledwie półtora roku. 
Film zdobył wiele nagród w Polsce i za granicą i trafił na listę 10 najciekawszych filmów polskich XX wieku.  (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl

 
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.