Ludzie Boga

Oparta na faktach historia zamordowanych mnichów trapistów z klasztoru w Tibhirine.


(Des hommes et des Dieux), Reż. Xavier Beauvois, Prod. Francja 2010, polski lektor

Cena 9.00zł
Czas trwania 122 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

„Ludzie Boga”– zdobywca Grand Prix i Nagrody Jury Ekumeniczne Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2010 – to oparta na faktach historia mnichów, mieszkających w klasztorze u podnóża gór Atlas w algierskim Tibhirine.
Mnisi przez lata żyli oni w całkowitej symbiozie z muzułmańską ludnością, służąc jej i pomagając bez śladu nawracania. Kiedy w Algierii doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, miejscowe władze zaczęły nalegać, by trapiści opuścili Tibhirine. Decyzję podjąć musieli jednak sami mnisi...

 

W nocy z 26 na 27 marca 1996 roku grupa uzbrojonych mężczyzn wdarła się do klasztoru i uprowadziła siedmiu mnichów. Dwa miesiące później odnaleziono ich ciała. Okoliczności ich śmierci nie zostały do dziś wyjaśnione.

8 grudnia 2018 w Oranie zamordowani trapiści zostali ogłoszeni błogosławionymi Kościoła Katolickiego.

Film na Festiwalu w Cannes w 2010 roku był typowany do Złotej Palmy, jednak ostatecznie otrzymał drugą co do prestiżu nagrodę festiwalu: Grand Prix Jury oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego i Prix de l'Éducation nationale.
W 2011 europejski oddział Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich SIGNIS uznał Ludzi Boga za Najlepszy film europejski 2010 roku. Dzieło Xaviera Beauvois w 2011 roku zostało uhonorowane Cezarem za najlepszy film (César du meilleur film) oraz za najlepsze zdjęcia autorstwa Caroline Champetier. Oprócz tego Michael Lonsdale otrzymał Cezara za najlepszą męską rolę drugoplanową.