Miś

Jedna z najbardziej znanych komedii polskich z czasów PRL-u


Reż. Stanisław Bareja, Prod. Polska 1980;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 112 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

"Miś" to film, który łączy w sobie elementy absurdu, satyry i groteski. Świetne dialogi, scenariusz i postacie, wzbogacone o charakterystyczne dla Barei absurdalne zwroty akcji, sprawiają, że film ten jest jednym z najlepszych polskich komedii wszech czasów.

 

Prezes klubu sportowego "Tęcza", Ryszard Ochódzki zwany Misiem, ma wyjechać do Londynu. Zostaje jednak zatrzymany, bo z jego paszportu wyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa żonę Irenę, która chciała uniemożliwić, a przynajmniej opóźnić jego wyjazd i dotrzeć do Londynu przed nim. Małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z londyńskich banków. Odejście Ireny zmusiło ich do podzielenia posiadanych dóbr. Pieniędzmi zdeponowanymi za granicą żadne z nich nie chce się jednak dzielić z drugą stroną. Całą sumę zagarnie więc ten, kto pierwszy dotrze nad Tamizę. Ochódzki nie poddaje się jednak łatwo i usiłuje wszelkimi sposobami udaremnić plan małżonki, a jednocześnie zdobyć dla siebie inny paszport.

 
Film powstał w przełomowym okresie najnowszej polskiej historii, kiedy nagle okazało się, że śmiać się można już niemal ze wszystkiego. Tym trudniej było więc wymyślić coś, co rozbawiłoby publiczność. Stanisław Bareja i Stanisław Tym (autor scenariusza) posłużyli się opowiastką jako pretekstem do ukazania wielu nonsensów swojskiej codzienności przełomu lat 70. i 80. Film ten pozwala spojrzeć na Polskę czasów PRL-u w sposób ironiczny i przewrotny. “Miś” to niezapomniany klasyk polskiego kina, który warto zobaczyć nie tylko dla rozrywki, ale również dla poznania historii i kultury naszego kraju.
Uwaga, film zawiera kilka nieprzyzwoitych scen. Zamieszczamy go nie z powodu tego iż zawiera on jakieś wartości ale tylko i wyłącznie z racji, że jest to komedia, która jest bardzo śmieszna niezależnie od tego ile razy już się ją oglądało  :-) 

  

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.