Ludzkie oblicze wielkiego kompozytora oczami reżysera “Krzyżaków”
Reż. Aleksander Ford, Prod. Polska 1957, ©WFDiF
Fragment biografii wielkiego kompozytora, próba ujawnienia źródeł inspiracji jego dzieła i genezy jego narodowego stylu. Losy Fryderyka Chopina w latach 1825-1830, splecione z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi tamtych lat, przedstawione w luźnej formie dramaturgicznej: Chopin podczas manifestacji studentów i dyskusja "romantyków" z "klasykami"; na przyjęciu u księcia, gdzie wykonuje swoje utwory; w czasie nabożeństwa w kościele, gdzie poznaje Konstancję i improwizuje na organach; na wiejskim weselu i hucznej zabawie warszawskich rzemieślników; na koncercie Paganiniego... Pożegnanie z Polską to prawykonanie koncertu e-moll w Warszawie. Na emigracji - dysputy polityczne między Lelewelem, a księciem Czartoryskim, komponowanie etiudy c-moll "Rewolucyjnej" na wieść o wybuchu powstania listopadowego i jej wykonanie w Wiedniu na koncercie, który zamienia się w manifestację solidarności wiedeńczyków z powstańcami polskimi.
Historia pięciu lat z życia Chopina przeplatana muzyką jego oraz największych kompozytorów, m.in Bacha, Mozarta czy Paganiniego.
Na podstawie opisu z FilmPolski.pl
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu kultury opartej o katolickie wartości: prawdę, dobro i piękno.