Nikodem Dyzma

Jeden moment może zmienić całe życie.


Reż. Jan Rybkowski, Prod. Polska 1956;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 107 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Przedwojenna Warszawa. Tytułowy bohater to nędzarz bez pracy i dachu nad głową. Zupełny przypadek sprawia, że jego życie nabiera zawrotnego tempa. Dyzma, dzięki swojemu oryginalnemu według warszawskiej śmietanki towarzyskiej stylowi bycia, staje się ulubieńcem salonów. Mimo że nie może narzekać na brak zainteresowania u kobiet, ciągle wraca do Zuli, dziewczyny pracującej jako modelka. Szef policji i główny antagonista Dyzmy znają jego prawdziwą tożsamość, jednak nie chcą jej ujawnić - groziłoby to kompromitacją najwyższych sfer i stosunków panujących w ówczesnym polskim establishmencie. W roli tytułowej Adolf Dymsza.
Mimo że krytycy niezbyt przychylnie podeszli do dzieła Jana Rybkowskiego, sale kinowe pękały w szwach. Dlatego po blisko ćwierćwieczu reżyser zaryzykował stworzenie serialowej wersji powieści  Mostowicza, w głównej roli obsadzając Romana Wilhelmiego, czym zapewnił sobie przychylność tym razem nie tylko widzów, ale i krytyków.
Na podstawie opisu z FilmPolski.pl
  
Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu kultury opartej o katolickie wartości: prawdę, dobro i piękno.