Panienka z okienka

Kostiumowa opowieść, której akcja toczy się w XVII-wiecznym Gdańsku...


Reż. Maria Kaniewska, Prod. Polska 1964;  ©WFDiF

Cena 14.92zł
Czas trwania 160 min.
Zobacz film
A
A
A
 
 

Adaptacja znanej powieści Jadwigi Łuszczewskiej, lektury wielu pokoleń młodych czytelników, zwłaszcza dziewcząt. Akcja filmu odbiega nieco od literackiego pierwowzoru. Bogata scenografia, a zwłaszcza kostiumy Jana Marcina Szancera, ilustratora wielu książek dla dzieci, plastycznie i barwnie przedstawiają Polskę w czasach króla Władysława IV, a w szczególności XVII-wieczny Gdańsk, odtworzony z wielkim pietyzmem i dbałością o zgodność z realiami epoki. W tym celu w Lublinku pod Łodzią wybudowano dekoracje do złudzenia przypominające fragmenty starego Gdańska. 

 

Na szerokim tle historyczno-obyczajowym rozgrywają się perypetie miłosne i sensacyjne przygody bohaterów filmu. Rolę tytułową gra Pola Raksa.
Główny wątek koncentruje się wokół historii porwanych podczas najazdu tatarskiego dwóch dziewczynek. Krystyna Korycka i Marysia Strusiówna to córki skłóconych ze sobą rodów szlacheckich. 15 lat później dwaj dzielni młodzieńcy wyruszają w świat, aby szukać zaginionych. Potem jest miłość od pierwszego wejrzenia i wiele skomplikowanych perypetii. (Na podstawie opisu z FilmPolski.pl

 

Wypożyczając ten film wspierasz działalność ewangelizacyjną Chrześcijańskiego Centrum Kultury Maryi Królowej (chckmk.org) polegającą na wspieraniu muzyków katolickich.