Proste sprawy

Wiodący nędzne życie lekarz poznaje umierającego na raka artystę, który składa mu kontrowersyjną propozycję...


(Prostye Veshchi), Reż. Aleksiej Popogriebski, prod. Rosja 2007, polskie napisy

Cena 9.00zł
Czas trwania 107 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Nad życiem Sergieja Masłowa wisi jakieś fatum. W szpitalu, w którym pracuje, kiepsko mu płacą, nastoletnia córka uciekła z domu z podejrzanym typem, żona spodziewa się drugiego dziecka i chce je urodzić, mimo że rodzina ledwo się mieści w ciasnym mieszkanku w zrujnowanej kamienicy. Uciążliwi sąsiedzi codziennie uprzykrzają Masłowowi życie, a za jazdę po pijanemu stracił prawo jazdy. Szukając dodatkowego źródła dochodu Siergiej trafia do podstarzałego aktora, któremu ma podawać środki przeciwbólowe – artysta umiera bowiem na raka. Starszy pan prosi Siergieja o pewną przysługę, w zamian proponując korzyści finansowe…

 
Aleksiej Popogriebski ma rzadki dar opowiadania pięknych, a zarazem prostych historii o zwykłych ludziach uwikłanych w życie. Jury festiwalu w Karlowych Warach przyznało „Prostym sprawom” nagrodę FIPRESCI, nagrodę Jury Ekumenicznego oraz nagrodę dla najlepszego aktora (Sergiej Puskepalis). 

  

Bohaterów tego filmu trudno uznać za wzorce moralności. Wręcz przeciwnie można by powiedzieć, że są przykładami amoralnych postaw. Jest w tym filmie jednak pięknie i prosto pokazana walka wewnętrzna człowieka o zachowanie godności i przyzwoitości. Jak ta walka się kończy? Zachęcamy do zobaczenia!