Tajemnica objawienia

Co się dzieje, gdy pewnego dnia ktoś zaczyna głosić iż miał objawienie?
(L'apparition) reż. Xavier Giannoli, prod. Francja 2018, polski lektor

Cena 9.19zł
Czas trwania 138 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

Reporterskie śledztwo, objawienie religijne i zagadka, której rozwiązanie wykracza daleko poza doczesność. Wszystko to w najnowszym, poruszającym filmie Xaviera Giannoli – zdobywcy Cezara, Złotej Palmy i Nagrody Specjalnej Festiwalu w Wenecji. W obsadzie produkcji wystąpiła plejada znakomitych francuskich aktorów, m.in.: nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, laureat Cezara i Złotej Palmy – Vincent Lindon („Miara człowieka”), znany z hitów „Quantum of Solace” i „Uprowadzona” – Anatole Taubman oraz Patrick d'Assumçao („Śmierci Ludwika XIV”). „Tajemnice objawienia” to thriller psychologiczny. Historia o wierze i jej poszukiwaniach – Barbara Hollender, Rzeczpospolita.

 

Jacques (Vincent Lindon), reporter znanej francuskiej gazety otrzymuje tajemniczy telefon z Watykanu. Wynika z niego, że w małym miasteczku na południu Francji mieszka 18-letnia dziewczyna, która utrzymuje, że przeżyła objawienie Matki Boskiej. Pogłoski o domniemanym cudzie rozchodzą się błyskawicznie i sprawiają, że na miejsce rzekomych objawień zaczynają przybywać tysiące pielgrzymów. Jacques, który prywatnie nie ma nic wspólnego ze światem wiary i Kościoła, zgadza się być częścią komisji śledczej, mającej rzucić nowe światło na zdumiewające wydarzenia.

 

Choć historia ta jest tylko wymysłem scenarzysty i reżysera to jednak cały czas widz w napięciu i zaciekawieniu wyczekuje kolejnych odsłanianych stopniowo tajemnic. Bardzo ciekawe studium współczesnych zjawisk nadprzyrodzonych i różnych postaw ludzi obserwujących, badających i uczestniczących w tych zjawiskach.

 

***

 

Drażnią trochę błędy w tłumaczeniu (albo w tekście scenariusza?) – bo zwrot "proces kanonizacyjny" odnosi się zupełnie do czego innego niż to co oglądamy w filmie (zapewne chodziło o "proces kanoniczny"). W fabułę wkradają się też różne nieuczciwość i nastawione na zysk czy zdobycie sławy, a to pozwala pytać o intencje i pobudki, pozwala zastanowić się, w jakim duchu oceniamy: osobę czy jej czyny? 

Film może być bazą do przemyśleń na temat motywacji w wierze. 
Po seansie mogą pojawić się inne trudne, niewygodne pytania... przykładowo: czy potrzebujemy cudów i objawień, by wierzyć?