Zielona granica

Fikcyjna opowieść na podstawie prawdziwych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej...


Reż. Agnieszka Holland, Prod. Belgia/Czechy/Francja/Polska/USA/Belgia/Turcja 2023; Polski język + napisy

Cena 14.99zł
Czas trwania 146 min.
Zobacz film
Zobacz trailer
A
A
A
 
 

„Zielona Granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów („W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones”) uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. 
 
To opowieść fikcyjna, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. 
 
W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.
  
O filmie tym powiedziano tak wiele i tak różnych opinni, że najlepiej jeśli każdy sam oglądnie go i wyrobi sobie własne zdanie. Z wielu recenzji proponujemy tą w zaprzyjaźnionym serwisie: www.kulturadobra.pl/zielona-granica/  oraz: https://www.youtube.com/watch?v=rvutNTJx6pc  - na pewno jeszcze raz trzeba to podkreślić film nie przedstawia prawdy o szerokim problemie na granicy Polski a jedynie bardzo wąski wycinek tego problemu.