In vitro. Życie czy śmierć

Czym jest in vitro? Co kryje się za narodzinami jednego dziecka?...


Reż. Centrum Życia i Rodziny, Prod. Polska 2024

Czas trwania 24 min.
A
A
A
 
 

Tworzenie zarodków ludzkich, ich selekcja, a następnie mrożenie nadliczbowych zarodków. Czym tak naprawdę jest procedura in-vitro? Na to pytanie obszernie odpowiada najnowszy film wydany przez Centrum Życia i Rodziny pt. „In vitro. Życie czy śmierć”.  
 
W grudniu ubiegłego roku Sejm RP przyjął nowelizację ustawy, która przywróciła refundację procedury zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Ustawę następnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Ta decyzja wywołała oburzenie w środowiskach pro life, a wielu katolików mówiło wprost, że jest bardzo zawiedzonych decyzją prezydenta. Na kanwie tych decyzji, Centrum Życia i Rodziny przygotowało film dokumentalny poświęcony procedurze in vitro, który wskazuje na eugeniczny i aborcyjny, a zatem dehumanizujący charakter tej procedury. Film jest dostępny na kanale YouTube Centrum Życia i Rodziny.
 
W krótkometrażowej produkcji dokumentalnej występują eksperci – prof. Bogdan Chazan oraz dr Tadeusz Wasilewski. Przedstawiają w nim często przemilczane fakty o procedurze sztucznego zapłodnienia in vitro. Prof. Chazan przedstawia jak faktycznie wygląda proces pobierania komórek męskich i żeńskich, a także ukazuje możliwe powikłania zdrowotne, które mogą się pojawić. Lekarz opisuje również samą procedurę implantowania zarodków do łona matki. Eksperci podkreślają, że metoda in vitro jest niemoralna i nieetyczna ze względy na jej eugeniczny i aborcyjny charakter.